Sprawozdanie z pierwszej wizyty w ramach programu Comenius Belfast 2012


W dniach od 15 do 17 października 2012r. szkolny koordynator projektu p.Ewelina Mrozińska brała udział w pierwszym spotkaniu krajów realizujących razem z naszą szkołą program Comenius.

Spotkanie to odbyło się w stolicy Irlandii Północnej w Belfaście. To właśnie szkoła z Belfastu jest koordynatorem naszego projektu, którego tytuł brzmi: „It’s me …the STAR”. Na spotkanie przybyli także nauczyciele pozostałych szkół partnerskich:


  • Hiszpanie,
  • Włosi,
  • Słowacy.

Zabrakło tylko przedstawicieli szkoły z Turcji, która w końcu także została przyjęta do projektu. Zebrani nauczyciele zaprezentowali swoje szkoły, ich główne założenia, cele pracy, plany pracy wychowawczej, ofertę zajęć dodatkowych oraz środowisko lokalne, w którym szkoła egzystuje. Szkoła goszcząca – Mercy Primary School- zaprosiła zebranych


Sprawozdanie z wizyty nauczycieli i uczniów naszej szkoły we Włoszech.


W dniach 12-15 marca 1013 r. odbyła się kolejna wizyta w ramach projektu Comenius „It’Me … the star”. Udział w spotkaniu wzięło czterech nauczycieli i pięć uczennic naszej szkoły. Uczennice zostały dobrane według kryterium mobilności projektu Comenius i wyróżnione tym samym za: aktywne działania na terenie szkoły, zaangażowanie i prace przy realizacji projektu, dobrą znajomość języka angielskiego i bardzo dobre wyniki w nauce. Na spotkanie do Garlasco przybyli pozostali uczestnicy projektu: nauczyciele i uczniowie z: Hiszpanii, Słowacji, Turcji i Irlandii Północnej. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w trzech szkołach: Garlasco, Dorno i Gropello. Mieli również okazję poznać włoskie rodziny z bliska, gdyż właśnie one gościły i opiekowały się dziećmi.

Nauczyciele zapoznali się z funkcjonowaniem włoskich szkół. Przedstawili wyniki swojej pracy nad uzyskaniem literki „S” ze słowa STAR. Każda ze szkól przygotowała zestaw tradycyjnych przepisów, które utworzyły Międzynarodową Książkę Kucharską Comeniusa. Zaplanowano również program pracy nad realizacją kolejnego etapu projektu dotyczącego sposobów nagradzania dobrego zachowania uczniów w różnych krajach. Zostały także podjęte ustalenia dotyczące stworzenia wielojęzycznego słownika projektu. Bardzo miłym akcentem kończącym całe spotkanie była wspólna uroczystość, podczas której spotkali się wszyscy przyjezdni nauczyciele, uczniowie z rodzinami i uczniami włoskimi. Dodatkowym atutem była możliwość spróbowania regionalnej kuchni włoskiej. Kolejna wizyta odbędzie się w kwietniu w Hiszpanii.

SPRAWOZDANIE
z wizyty nauczycieli i uczniów naszej szkoły w Hiszpanii


W dniach 21-24 kwietnia 2013r. odbyła się kolejna wizyta w ramach projektu Comenius realizowanego przez naszą szkołę. Tym razem odwiedziliśmy Hiszpanię i małą atrakcyjną miejscowość La Seu d’Urgell położoną nad rzeką Segre w niskich Pirenejach w Katalonii.
Na spotkanie przybyli nauczyciele ze szkół partnerskich z Irlandii Północnej, Turcji, Słowacji oraz nauczyciele i uczniowie z Włoch. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów i 5 nauczycieli. Szkoła goszcząca – La Salle powitała nas wszystkich hymnem Unii Europejskiej wykonanym przez szkolną orkiestrę dętą oraz występem zespołu tanecznego, który zaprezentował ludowy taniec hiszpański. Nas uczniowie zamieszkali u rodzin, które wcześniej zostały w tym celu wytypowane i odpowiednio przygotowane przez szkołę goszczącą. Dzieci zostały przyjęte bardzo serdecznie, rodziny otoczyły ich czułą i troskliwą opieką aby mogli czuć się jak w domu.
Nasi uczniowie przez dwa dni uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych. Niezapomnianą atrakcją okazał się spływ kajakowy, zorganizowany na terenie Parku Olimpijskiego. Wspólnie z włoskimi i hiszpańskimi dziećmi, pod opieką wyspecjalizowanych instruktorów pokonywali w pontonach trudny tor wodny.
Uczestniczyliśmy także w obchodach Dnia Św.Jerzego – patrona Katalonii oraz opiekuna zakochanych. Zgodnie z tradycją w tym dniu kobiety wręczają mężczyznom książki a oni obdarowują je czerwonymi różami. Nam – nauczycielom dostały się również róże, własnoręcznie wykonane przez najmłodszych uczniów szkoły La Salle. Poznaliśmy także najciekawsze miejsca i zabytki La Seu d’Urgell: jedną z najstarszych katedr w Katalonii, zbiory religijne w Muzeum Diecezjalnym oraz muzeum sera, który w tym regionie jest bardzo popularny.
Nauczyciele mieli możliwość poznać zasady funkcjonowania systemu edukacyjnego hiszpańskiej szkoły. Zwiedzili placówkę, poznali zaplecze dydaktyczne szkoły oraz gościli na wybranych zajęciach lekcyjnych.
Koordynatorzy poszczególnych szkół partnerskich wzięli udział w debacie nt. „Sposobów promowania pozytywnego zachowania wśród uczniów”, podjęto wspólne ustalenia dotyczące form i sposobów nagradzania uczniów, które zostaną wdrożone w życie poszczególnych szkół.
Następne spotkanie odbędzie się w październiku na Słowacji.

SPRAWOZDANIE
z wizyty nauczycieli i uczniów naszej szkoły na Słowacji


W dniach 14 - 17 października 2013r. odbyła się partnerów programu Comenius na Słowacji w mieście Sered. Udział wzięło czterech nauczycieli i sześcioro uczniów z naszej szkoły, wyróżnionych w ten sposób za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie.
Po przyjeździe uczniowie spotkali się z rodzinami, pod opieką których mieli spędzić następne trzy dni. Nauczyciele przywitali się z pozostałymi uczestnikami projektu: naszymi gospodarzami ze Słowacji oraz nauczycielami z Irlandii Północnej, Włoch, Hiszpanii i Turcji.
W dniu 15 października nauczyciele odwiedzili szkołę im. Amosa Komeńskiego w mieście Sered. Obejrzeli krótki program artystyczny i zwiedzili klasopracownie. Na terenie szkoły odbyła się pierwsza część roboczej sesji, na której zaprezentowano sposób realizacji zadania na literkę "T", czyli uczenie się na wzajem tradycyjnych gier podwórkowych. Omówiono najciekawsze i najbardziej lubiane przez dzieci gry. Następnie dyskutowano na temat nauki języków w poszczególnych szkołach. Na koniec zaplanowano pracę nad zadaniem na literkę ''A" jak art - czyli sztuka.
Tego samego dnia nauczyciele zwiedzali miasto Sered i uczestniczyli w drugiej części sesji roboczej, na której ustalono harmonogram najbliższych prac i daty kolejnych wizyt. Gospodarze zadbali, aby goście mieli możliwość spróbować tradycyjnych potraw słowackich.
Dzień 16 października delegacje ze szkół spędziły zwiedzając zabytki Bratysławy.
Wizyta zakończyła się rano 17 października, gdy słowackie rodziny przyprowadziły naszych zadowolonych i pełnych wrażeń uczniów. Dzieci spotkają się już w lutym na kolejnej wizycie w naszej szkole.

Sprawozdanie z wizyty nauczycieli i uczniów w naszej szkole.


W dniach od 10 do 14 lutego 2014 roku nasza szkoła gościła partnerów programu Comenius z Włoch, Irlandii Północnej, Hiszpanii, Słowacji i Turcji. Wspólnie realizujemy projekt „It’s Me The Star”.
Aktualnie pracujemy nad kolejną częścią dotyczącą sztuki, czyli tańców ludowych, legend, odwiedzin lokalnych muzeów.
W trakcie oficjalnego powitania gości, uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli przygotowali przedstawienie teatralne pt. „ Snow White and the Seven Dwarfs”.
Uroczystość uświetniły występy naszego Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa, który zaprezentował barwne tańce i przyśpiewki ludowe, czym uświetnił naszą imprezę.
Nasi partnerzy mieli także możliwość zwiedzenia Częstochowy i okolic. Uczniowie z zaciekawieniem spotkali się z zagranicznymi gośćmi w swoich klasach, wszystkie wspólne zajęcia były bardzo ciekawie przygotowane i poprowadzone.