Historia szkoły podstawowej nr 21 im. ks. Stanisława Konarskiego w Częstochowie

1924r. – Szkoła Podstawowa nr 21 rozpoczyna swoją działalność. Administracyjnie powstała ona na terenie osady wiejskiej gminy Grabówka (obecnie Stradom – dzielnica Częstochowy).

Szkoła w momencie powstania liczyła pięć klas i nie posiadała własnego bydynku. Zajęcia odbywały się w różnych punktach Stradomia. Klasy I-III mieściły się przy ul. Piastowskiej w mieszkaniu p. Turskiego. Klasa IV uczyła się w mieszkaniu p. Polak przy ul. Wazów. Klasa V w baraku obok stacji PKP. Kierownikiem szkoły był w tym czasie Stanisław Kaptur.

1928r. – Osada, folwarki, koszary i zakłady Stradomia zostały włączone do miasta Częstochowy. W wyniku tego kierownictwu Szkoły nr 21 podporządkowano jeszcze dwie sale szkolne na Zaciszu (część Stradomia). Oznaczało to, że szkoła mieściła się aż w siedmiu punktach oddalonych o 1,5 km od siebie.

1935r. – Kierownikiem szkoły został Stanisław Bator.

1937r. – Ukończona została budowa obecnego gmachu szkoły. W szkole działa już harcerstwo założone przez Eugeniusza Stasieckiego.

1939r. – Wybuch II wojny światowej. Kierownikiem szkoły po klęsce wrześniowej został Eugeniusz Stasiecki. Jego poprzednicy St. Kaptur i St. Bator giną w czasie wojny.

Eugeniusz Stasiecki - urodził się 19 lutego 1913 roku w Radomiu. Pseudonim „Piotr”, „Pomian”. Był nauczycielem w SP nr 21 w Częstochowie, był Komendantem I Hufca w Częstochowie. W 1939 roku w stopniu porucznika walczył w 7 Dywizji Pancernej. Walczył w Polskim Państwie Podziemnym, powołał konspiracyjne komórki harcerskie w Częstochowie. W 1943 roku został szefem Głównej Kwatery Szarych Szeregów, a w 1944 roku zastępcą Naczelnika Szarych Szeregów. Zginął na Starym Mieście podczas powstania warszawskiego w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku w Warszawie.

Budynek szkoły zajmują Niemcy, rozpoczyna się tajne nauczanie. Nauczyciele bojkotując polecenie wycofania polskich podręczników i lektur zachowali znaczną ich część i wykorzystywali w tajnym nauczaniu. Nauka odbywała się w domach prywatnych: przy ul. Kościuszki u p. Kowalik, przy ul. Piastowskiej u p. Turskiego.

1945r. – Koniec II wojny światowej. Po wyzwoleniu Częstochowy przez Armię Czerwoną 16 stycznia 1945 r. dzieci rozpoczęły naukę w zniszczonym budynku. Kierownikiem szkoły została Eleonora Mariańska.

W pierwszych latach powojennych liczba uczniów w dzielnicy Stradom stale wzrastała i wkrótce oddano do użytku drugą placówkę, czyli Szkołę nr 16. Obie mieściły się w tym samym budynku, a nauka odbywała się na zmiany.

1946r. – Uruchomiona została w SP nr 21 biblioteka szkolna. Pierwsze jej książki przekazano głównie w formie darowizny.

1950r. – Ukończona została budowa sali gimnastycznej.

1954r. – Powołano w szkole harcerstwo z Haliną Komar jako opiekunem.

1959r. – W szkole rozpoczyna swoją działalność Spółdzielnia Uczniowska „Pszczółka”. Uczniowie ze spółdzielni włączają się między innymi do akcji wpłat na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie.

1963r. – Szkole nadane zostaje imię kapitana Lucjana Szenwalda.

1966r. – Powstaje SKKT z Haliną Ficek jako opiekunem.

1991r. – Szkoła Podstawowa nr 21 odzyskuje dawne imię ks. Stanisława Konarskiego.

1999r. – Od 1 września SP nr 21 zaczęła działać jako sześcioletnia szkoła podstawowa.